Skip to main content

Račiška pečina na seznamu svetovne geološke dediščine

Jamo že dolga leta skupaj s kolegi proučuje dr. Nadja Zupan Hajna z Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU
Published on: August 28, 2024

Mednarodna zveza za geološke znanosti (International Union of Geological Sciences, IUGS) je na 37. mednarodnem geološkem kongresu v južnokorejskem Busanu objavila seznam Drugih 100 krajev geološke dediščine IUGS, na katerem je tudi Račiška pečina, ki jo že dolga leta proučuje dr. Nadja Zupan Hajna z Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU v sodelovanju z raziskovalci iz Inštituta za geologijo Češke akademije znanosti iz Prage in Inštituta za geološke vede Poljske akademije znanosti iz Varšava.

Račiška pečina, ki je na seznam vpisana pod zaporedno številko 126, je bila nanj uvrščena zaradi svoje pomembnosti za stratigrafsko sedimentno dediščino. Gre za kraško jamo v jugozahodni Sloveniji z izjemno pomembnim sedimentnim profilom, ki sega od poznega pliocena do danes. Kot je pojasnila Nadja Zupan Hajna, ki ji gredo zasluge za uvrstitev Račiške pečine na ugledni seznam, »sedimentne plasti v jami, ki so jih prekinitve v odlaganju sigovih plasti zaradi vdorov gline in melja s površja obogatile s kronostratigrafskimi informacijami, ponujajo vpogled v geomagnetne obrate polja, vključno z obratom Matuyama-Brunhes, ki je natančno določen na 777,7 ± 6 tisoč let. Paleontološke najdbe, kot so prvi znani fosil jamskega polža Zospeum sp. (približno 2 milijona let) in ostanki jamskega medveda Ursus ex gr. spelaeus (približno 72 tisoč let), razkrivajo pomembne podatke o ekosistemih iz preteklosti.«

Objava Drugih 100 krajev geološke dediščine IUGS je bila eden izmed glavnih dogodkov drugega dne 37. mednarodnega geološkega kongresa. Kongres, ki je glavni dogodek na področju znanosti o Zemlji, organizira IUGS na štiri leta, na njem pa se srečujejo vsi vidnejši predstavniki in predstavnice geološke skupnosti z vsega sveta.

Objava Drugih 100 krajev geološke dediščine IUGS je nadaljevanje pobude, katere začetek sega v leto 2022, ko so ob 60. letnici IUGS v Zumaji v Španiji predstavili prvi seznam krajev svetovne geološke dediščine z naslovom Prvih 100 krajev geološke dediščine IUGS, na katerem je tudi Slovenija s Škocjanskimi jamami.