Kraški sedimenti: orodje za rekonstrukcijo tektonskega in geomorfnega razvoja kraških področij (na zgledih s kraških ozemelj Slovenije)
Vodja projekta na ZRC
Izr. prof. dr. Nadja Zupan Hajna-
Naslov v izvirniku
Kraški sedimenti: orodje za rekonstrukcijo tektonskega in geomorfnega razvoja kraških področij (na zgledih s kraških ozemelj Slovenije)
Sodelavci
Izr. prof. dr. Andrej Mihevc, Dr. Janez Turk, Izr. prof. dr. Nadja Zupan Hajna-
ID oznaka
BI-UA/09-10-010
-
Trajanje projekta
1. januar 2009–31. december 2010 -
Vodja projekta
Nadja Zupan Hajna
-
Finančni vir
Jamski sedimenti imajo pomembno vlogo pri razkrivanju geološke zgodovine in procesov v jamah ter na kraškem površju. Pravilno in natančno datiranje kraških procesov, vključno z zapolnitvami jam/kraških razpok, je največkrat edino sredstvo za rekonstrukcijo razvoja posameznih kraških oblik, razsežnih kraških regij ter speleogenetskih in fosilizacijskih procesov. Uporaba različnih datacijskih metod v preteklih desetletjih je omogočila bolj natančne datacije procesov na krasu. Na terenu se vzorčuje sedimente za mineraloške, sedimentološke, paleontološke in paleomagnetne analize v izbranih jamah in tako nadaljuje delo, ki že več kot deset let poteka v okviru sodelovanja s češkimi raziskovalci. Pridobljeni rezultati se uporabljajo za interpretacijo preteklih dogajanj (klimatskih, tektonskih) na krasu in v jamah. Skupaj se načrtuje objava več člankov in predstavitev rezultatov na konferencah.