Uporaba sledenj z naravnimi in umetnimi sledili pri načrtovanju zaščite kraških vod
Vodja projekta na ZRC
Prof. dr. Metka Petrič-
Naslov v izvirniku
Uporaba sledenj z naravnimi in umetnimi sledili pri načrtovanju zaščite kraških voda
Sodelavci
Prof. dr. Franci Gabrovšek, Izr. prof. dr. Janez Mulec, Dr. Bojan Otoničar, Prof. dr. Metka Petrič, Prof. dr. Tanja Pipan, Prof. dr. Tadej Slabe, Dr. Janez Turk, Izr. prof. dr. Nadja Zupan Hajna-
ID oznaka
L2-1152
-
Trajanje projekta
1. februar 2008–31. januar 2011 -
Povezava na SICRIS
Link SICRIS
Načrti varovanja kraških vod morajo temeljiti na dobrem poznavanju značilnosti pretakanja in prenosa snovi v krasu. Ena izmed najbolj primernih metod za tovrstno proučevanje je sledenje z umetnimi in naravnimi sledili. V projektu smo z raziskavo na območju kraškega vodonosnega sistema v zaledju izvirov Malenščice preizkusili uporabnost sledenja v treh pomembnih fazah priprave strokovnih podlag za varovanje: oceni notranje in specifične ranljivosti ter načrtovanju monitoringa kakovosti kraških vod.
Že postavljeno informacijsko bazo sledenj na slovenskem krasu smo sodelavci dopolnjevali z novimi podatki. Nadaljevali smo s terenskimi meritvami fizikalno-kemičnih parametrov vodotokov v prispevnem zaledju in na izviru Malenščice. Z obdelavo zbranih rezultatov smo testirali vlogo in pomen parametrov, ki imajo odločilen vpliv na notranjo in specifično ranljivost kraških vodonosnih sistemov. Izdelali smo smernice za načrtovanje monitoringa podzemnih vod in uporabo metode slednje v različnih fazah načrtovanja zaščite kraških vodnih virov.